Okna i drzwi

Od pierwszej chwili, kiedy je zobaczyłam, wiedziałam, że tylko te drzwi i żadne inne będą zapraszały do wnętrza mojego domku dla lalek. 

Drzwi wejściowe do domku dla lalek malowane farbami chalk paint.
Moje wymarzone drzwi do domku dla lalek pomalowany farbami chalk paint.
Nie wiedziałam tylko jak sobie poradzę z ich malowaniem, zwłaszcza z częścią przeszkloną, zdobioną motywami roślinnymi. Drzwi w oryginale są  w pięknym, bardzo eleganckim kolorze orzechowym, który nie bardzo pasował do stylu mojego domku. Mnie wymarzyło się, aby motywy wyglądały na wykonane z metalu a całość komponowała się z pozostałymi elementami elewacji.
Nie sądziłam też, że część przeszklona jest przeszklona dosłownie. Przekonałam się o tym wiercąc otwór, w którym miała znaleźć się klamka. Przy wierceniu otworów w delikatnych częściach miniaturek używam ręcznego narzędzia do wiercenia i to uchroniło mnie przed katastrofą, czyli pęknięciem szkła w jednym ze skrzydeł.
Katastrofa i tak się zdarzyła, jedno ze skrzydeł wyłamało się z ramy.Drzwi są bardzo ciężkie (jak na swój rozmiar) i niewiele trzeba było aby to się stało. Udało mi się to naprawić ale niezupełnie tak jak bym sobie tego życzyła. Do malowania drzwi użyłam farb kredowych czyli chalk paint.

Sposób montażu zawiasów w domku dla lalek.
Zawias listwowy widoczny na zewnątrz domku.

Drzwi osadzone są w części otwieranej, do jej otwierania zastosowałam zawias listwowy (nazywany również czasami pianinowym), który po zamontowaniu tak wygląda na zewnątrz. Zawiasy te mają można ciąć, ten zawias skracałam za pomocą piłki modelarskiej z ostrzem do cięcia metalu.
Można go również pomalować. Na razie jest błyszczący i za bardzo złoty, ale metal ten z czasem nabierze patyny i nie będzie aż tak rzucał się w oczy.Sposób montażu zawiasów w domku dla lalek.
Zawias w domku dla lalek od strony wewęntrznej.


Tak prezentuje się ten zawias od strony wewnętrznej, montaż zawiasu nie jest trudny, dobrze jest gdy szerokość zawiasu jest taka jak ścianki, w moim przypadku jest to 10mm.
Drzwi od strony wewnętrznej mają inny kolor niż strona zewnętrzna, ramy okien również (od strony wewnętrznej są białe, od strony zewnętrznej dobrane kolorystycznie do elewacji).


Kolorystyka zarówno drzwi jak i okien jest bardzo stonowana, domek ma ozdobić roślinność, kwiaty i pnącza i to one nadadzą całości kolorów, dlatego elewacja i stolarka pozostaną nieco w cieniu:).


Elewacja domku dla lalek w stonowanej kolorystyce.
Stonowana kolorystyka domku dla lalek.

W oknach zamontowałam okiennice. Każda z nich posiada dwa zawiasy. Nie udało mi się znaleźć zawiasów, które pozwoliłyby na otwieranie i zamykanie okiennic o 180 stopni, a jednocześnie nie byłyby widoczne od strony zewnętrznej. Okiennice są ruchome więc w zakresie 90 stopni. Każdy mini zawias został przybity do okiennicy i ramy za pomocą sześciu mini gwoździków.

Spojrzenie przez okno do wnętrza:


Kominek w domku dla lalek.
W głębi salonu znalazł miejsce kominek. Ciągle jeszcze nie wykończony niestety.


Kominek został umieszczony w rogu pokoju. Zależało mi na tym, aby zajął jak najmniej miejsca. Salon jest dość duży ale posiada dwie pary drzwi i dwa okna, stąd też ścian do zagospodarowania jest niewiele. W tym wypadku umieszczenie kominka w rogu pokoju okazało się dobrym rozwiązaniem, chociaż dostęp do niego jest bardzo utrudniony. Połączenie powierzchni ścian ze ścianą (plecami) kominka wymagało trochę gimnastyki.
Komentarze

 1. Piękne... nie moge na to spokojnie patrzec bo mnie ściska w srodku, zawsze chciaąłm mic podobny domek , ty go rób a ja będe ozdabiac w wyobraźni koronkami firankami, poduszeczkami, haftowac obrusy i wszystko co trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej, tak dokładnie ma być..., koronkowo i romantycznie :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. All of the white on white interior is STUNNING! One expects it in a Modern interior but It is not something one sees often especially in a traditional space. Your doll's house is just beautiful and the front doors are such a Perfect choice. Great Work and Beautiful Choices! :))

  elizabeth

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo długo zastanawiałam się nad tym jakie drzwi będą pasowały do mojego domku, brałam również wykonanie ich samodzielnie w całości (i jedynie brak odpowiednich narzędzi powstrzymywał mnie od tego), na szczęście znalazłam te, przemalowałam i jest niemal idealnie :)

   Usuń
 5. Domek jest coraz piękniejszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie będę mogła zawiesić "wiechę" na dachu. Niestety ciągle jest tysiące drobiazgów, które poprawiam i zmieniam na piętrze, rozpoczęcie budowy dachu pozostaje więc jeszcze na papierze :)

   Usuń
 6. Wspaniały domek, robi wrażenie!!! Jestem oczarowana i pełna podziwu!!!
  Serdecznie pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Doniu, jak wreszcie będę mogła zająć się drobiazgami wewnątrz domku, zgłoszę się się do ciebie po kilka lekcji szydełkowania :)

   Usuń
 7. The doors are gorgeous. I love the colour and style. I agree with Elizabeth about the white interior, it's sophisticated and timeless.

  OdpowiedzUsuń
 8. To jest absolutnie przecudowny domek. Szczególnie zachwyca mnie Twoja dbałość o każdy detal.. cudo!

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny domek, musiałaś włożyć w niego bardzo dużo pracy, ale widać, że jest warto. Takie długotrwałe dzieła dają jeszcze więcej satysfakcji, gdy już się skończy. Nie mogę się doczekać efektu końcowego.

  Już teraz ściska mnie mieszanka zazdrości, fascynacji, chęci do własnego działania, oraz ciekawości "z czego/jak jest to wszystko zrobione". Pozostaje obserwować, zachwycać się dale, a własne pomysł kiedyś też przyjdą. Póki co, robię drewniane krzesła, jeszcze nie wiem, do czego :)
  Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego projektu!

  OdpowiedzUsuń
 10. ten zawias można uznać za rynnę- dorobić mu końcówkę i odpływ

  OdpowiedzUsuń
 11. A można wiedzieć jak zrobić takie okna? Mam w planach zrobić domek i chciałam w nim mieć okiennice, ale nigdzie nie mogę dostać żadnej informacji, już nie mówiąc o gotowych okienkach, tylko do zamontowania

  OdpowiedzUsuń
 12. Okna i okiennice można wykonać z listewek o grubości od 2 do 3 mm, zapraszam również do SmallDreams:
  https://smalldreams.pl/category/okna
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Kolorystycznie wygląda to naprawdę fajnie! Kominek też jest świetny. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Również wybór sprawdzonych drzwi jest niezwykle istotny i moim zdaniem należy to zrobić z pomyłem. Jak napisano na https://motobudowa.pl/architektura-wnetrz/drzwi-przesuwne-idealne-do-mieszkania/ to warto jest czasami zamontować właśnie drzwi obrotowe. W mojej opinii chodzi głównie o wygodę i komfort.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ważnym elementem wystroju domu jest podłoga jako powierzchnia na której wspiera się całokształt estetyki wnętrza. Dobrym pomysłem są panele winylowe, będące nowoczesnym, a zarazem uniwersalnym materiałem podłogowym. Również bardzo ciekawym pomysłem są panele fotowoltaiczne https://metrkwadrat.net/panele-fotowoltaiczne-czy-to-sie-oplaca/ i także ich montaż jest szybki wobec płytek ceramicznych czy drewna.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza