Światło w domku dla lalek czyli wszystko co wiem o miniaturowym oświetleniu.

Zawarte w niniejszym poście opinie wynikają wyłącznie z mojego doświadczenia z miniaturowym oświetleniem.

Należę do zdecydowanych zwolenników oświetlenia w domkach dla lalek, bo właśnie oświetlony w nocy domek ukazuje naszym oczom całą swoją magię.

Oświetlone wnętrze kuchni w domku dla lalek
Zewnętrzne latarenki wskazują w ciemności drogę do wnętrza domku



W domkach dla lalek znane mi są są trzy metody montażu oświetlenia.
Pierwsze dwa rodzaje oświetlenia to oświetlenie tradycyjne czyli miniaturowe lampki połączone kabelkami  z listwą oświetleniową mającą za zadanie umieszczenie w jednym miejscu najczęściej na tylnej ścianie lub pod podstawą domku dla lalek naszej miniaturowej "rozdzielni elektrycznej."

Listwa, do której wpina się
wtyczki kabelków od lampek.



Dostępne są różne rodzaje listew, w zależności od tego ile lampek chcemy zamontować w naszym domku dla lalek. Cenowo niewiele się różnią, można więc zakupić listwę z większą ilością gniazd do wtyczek niż nam w danej chwili jest potrzeba, nie będzie problemu z dodatkowym oświetleniem, lub z tym, o którym zapomnieliśmy.

Listwy zasilana jest zasilaczem lub inaczej transformatorem (nie jestem w tym momencie zbyt precyzyjna, ale prawidłową nazwę pozostawię fachowcom). Zasilacz ten ma za zadanie zamianę prądu, który jest w naszej pełnowymiarowej instalacji elektrycznej, na prąd o natężeniu, którego potrzebują nasze miniaturowe lampki. Bez tego urządzenia o właściwych parametrach nasze miniaturowe oświetlenie jest w wielkim niebezpieczeństwie (zbyt silne natężenie prądu spali nam zarówno przewody jak i żarówki).

Przewody mogą być prowadzone dwoma metodami: za pomocą cieniutkich przewodów elektrycznych lub za pomocą taśm miedzianych. Ten drugi sposób jest mi nieznany, jest popularny w Anglii.
W moich domkach lampki łączone są z listwą za pomocą kabelków.

Końcówka kabelka lampki z wtyczką oraz
sama wtyczka z wyjętymi bolcami.

Standardowo długość kabelka lampki wynosi ok 40 do 60 cm (zależy to przede wszystkim od producenta). Jeżeli nasze kable okażą się mimo wszystko zbyt krótkie możemy użyć dostępnych przedłużaczy lub po prostu przedłużyć kabelek łącząc ze sobą rozdzielone końcówki (pozbawione osłonek plastikowych) i zabezpieczone taśmą do tego przeznaczoną lub termiczną (najcieńszą jaka uda nam się zdobyć) osłonką. Kabelek lampki wyposażony jest w końcówkę, czyli wtyczkę. Wtyczki zazwyczaj można zdjąć co znacznie ułatwia prowadzenie kabla i po jego ułożeniu w miejscu docelowym ponownie zamontować.Metalowe bolce wyciągamy przy pomocy kombinerek (czasami trzeba użyć trochę więcej siły), wyciągamy kabelki. Po przeprowadzeniu kabli w ścianach czy podłogach i wyprowadzeniu ich na zewnątrz operację powtarzamy odwrotnie. Wyjmując bolce z wtyczki należy zwrócić uwagę jak są zamontowane końcówki kabelków we wtyczce. Końcówki są pozbawione osłonki i tak samo powinny wyglądać po ponownym montażu.



Kabelki oświetleniowe ukrywamy tam gdzie to jest możliwe. Zależy to w dużej mierze czy domek jest otwierany od frontu czy od tyłu. Ja zazwyczaj wykonuję rowki w ścianach i podłogach, układam kable, montuję oświetlenie (lub wyprowadzam przewody tak aby bez problemu to oświetlenie zamontować) a dopiero potem wykańczam ściany czyli maluję, kładę podłogi i tapety. W ten sposób kable nie są widoczne. Oświetlenie tak wykonane w jednym z moich domków funkcjonuje już 10 lat bez problemów, a włączane jest często bo oświetlony domek nabiera magicznego blasku.
Kabelki od lampek podłogowych czy też stołowych ukrywamy w listwach przypodłogowych i tymi kanałami wyprowadzamy poza domek.

Warto dokładnie rozplanować oświetlenie i drogę położenia kabelków, zaoszczędzi to nam dużo czasu przy budowie domku jak również uchroni nasze podłogi czy tapety przed demontażem, który nie zawsze bywa udany. 

Rowki na kabelki elektryczne i ułożone w nich kable.


Na zdjęciu obok układanie kabelków oświetlenia na parterze domku, który jest w trakcie budowy. Rowki zostały "wyrzeźbione" w podłogach na pierwszym piętrze przed ułożeniem na nich podłóg z listewek.
Na zdjęciu oprócz Julki, która uwielbia obgryzać moje kabelki i zawsze wszystko musi nadzorować widać kabelki do podłączenia kinkietów wystające ze ścian.










Zakończone układanie kabli do oświetlenia parteru



Tak wyglądają te same co na poprzednim zdjęciu podłogi pierwszego piętra (już bez nadzoru Julki) z zabezpieczonymi kablami poprowadzonymi w podłogach.











Nowszym rozwiązaniem montażu oświetlenia jest oświetlenie bezprzewodowe typu LED na baterie.

Nie jestem zwolennikiem tego rodzaju oświetlenia z kilku powodów.
·         Lampki z oświetleniem LED mają większe podstawy (tam ukrywana jest bateria zasilająca).
·         Światło LED jest zimne a tym samym sztuczne i nie daje tego efektu co oświetlenie tradycyjne
·         Każda lampka ma osobny włącznik, w moim domku jest 12 lampek, w nowym będzie więcej więc włączenie wszystkich lampek i ich wyłączenie wymaga swobodnego dostępu do nich, co w przypadku naszych miniaturowych mebelków i drobiazgów stanowi pewien problem.
·         wymiana baterii w lampkach LED stanowi też poważne przedsięwzięcie ponieważ lampki trzeba odkręcić od podstawy, wymienić baterie i ponownie lampki przykręcić

Oświetlenie LED ma oczywiście również zalety
  •   nie ma konieczności prowadzenia "instalacji elektrycznej"
  •   świetnie nadaje się do miejsc gdzie przeprowadzenie kabelka stanowi problemem, np. latarnia przed domkiem.

Każde rozwiązanie ma więc swoje plusy i minusy, w nowym domku mam zamiar połączyć obydwie techniki. Ostatnio pokazały się na rynku lampki z tzw. nową generacją LED, i z tego co wiem zmniejszono baterie czyli lampka wygląda zgrabniej, nie wiem natomiast czy poprawiono kolor światła.

Do tematu elektryczności a w zwłaszcza lampek na pewno wkrótce powrócę, przede mną montaż oświetlenia na parterze w nowym domku dla lalek.

Ostatnie spojrzenie w okna....... i pozostaje powiedzieć dobranoc:).




Komentarze

  1. Oj tak, dobre oświetlenie dodaje prawdziwego uroku każdemu miniaturowemu pomieszczeniu. Ja również jestem za tradycyjnym, pomimo skomplikowanej instalacji. Ledowe światełka może są i prostsze w montażu ale ich zimne światło według mnie bardziej szkodzi niż upiększa ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten post spadł mi normalnie z nieba. Od dawna szukałam informacji na temat oświetlenia. Domki, które je mają wieczorem wyglądają magicznie. Jak dojdę do tego tematu to wykorzystam te informacje. Póki co walczę z bryłą ;-).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chętnie odpowiem na pytania jeżeli takie się pojawią:). Pozdrawiam i trzymam kciuki za bryłę, bryła mojego domku cały czas nie może wyjść poza pierwsze piętro:)

      Usuń
  3. Domek dla lalek, a oświetlony jak prawdziwy. A woda z kranów też będzie leciała? ;)

    Kota śliczna. (!) :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z wodą to trochę gorzej:) Chociaż z kranów może płynąć imitacja wody:))

      Usuń
  4. wielkie dziękuję ;-) Fantastyczny post. Niezwykle pomocny i super profesjonalnie przygotowany. Na pewno z skorzystam z rad.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie spodziewałam się,że w takich małych domkach można zamontować prawdziwe oświetlenie. Jestem pod wrażeniem! Twój domek nocą wygląda tak przytulnie i prawdziwie.Podziwiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwielbiam w zimowe wieczory zapalać wszystkie światełka w domku, robi się tak bardzo przytulnie:)))

      Usuń
  6. O tak, oświetlenie domku to podstawa, a efekt zawsze jest rewelacyjny :) Ja mimo wszystko jestem jednak zwolenniczką wykonania własnej, prostej i 'przewodowej' instalacji. Koszt LEDów to 50 groszy (!) a, że się nie nagrzewają, to można je pomalować zwykłą farbką i tym samym osiągnąć cieplejszą barwę światła. A dla lepszego efektu polecam też wstępne podszlifowanie LEDa pilnikiem do paznokci :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też jestem zwolennikiem wykonywania wszystkiego we własnym zakresie, czasami tylko talentu mi brak :)

      Usuń
  7. Dziękuję bardzo za blog. To jest bardzo ciekawe śledzić budowę domu. Ja zrobić do naprawy w mój małym domku i się uczę od Ciebie.

    Przepraszam za mój polski, ja użyć GoogleTtranslate

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, jeżeli mogłabym w czymś pomóc, proszę napisz do mnie, pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  8. Domek z oświetleniem prezentuję się wspaniale i cudnie!!! Jestem pod wrażeniem, prawdziwa magia!!!
    Serdecznie pozdrawiam:))

    OdpowiedzUsuń
  9. Dziękuję Doniu, pozdrawiam serdecznie:)))

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  14. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  15. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Z usług elektryka z Wrocławia jestem bardzo zadowolony. Ich profesjonalizm i fachowa wiedza sprawiły, że mogłem mieć pewność, że moja instalacja jest w dobrych rękach. Jeśli potrzebujesz pomocy z elektryką, to koniecznie skorzystaj z ich usług: https://elektryk-wroclaw.pl/.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz