Domek dla lalek - Podłoga w holu


Koncepcja podłóg na parterze domku dla lalek wreszcie została ukończona (z częściową realizacją). Bardzo trudno zdecydować działając tak jak ja bez konkretnego planu, a mając jedynie mglisty zarys tego co chciałabym zrobić jaki kolor, kształt czy też materiał użyty do wykonania podłóg będzie najodpowiedniejszy, zwłaszcza, że każda praca jest czasochłonna. 


Eksperymentowałam już kiedyś z stworzeniem terakoty z gliny nie wymagającej wypalania, dostępnej w sklepach dla plastyków. Glinę można rozwałkować na grubość odpowiadającą mniej więcej 2 do 3mm. Do tego zbudowałam podstawę z wyszlifowanej sklejki, po bokach której przykleiłam dwie listewki o grubości 2mm tak aby stworzyć "formę" do rozwałkowywania gliny.  Przed ułożeniem na tak przygotowanej podstawie gliny przykryłam ją folią spożywczą - tak aby glina nie przywierała do powierzchni sklejki, następnie wałkiem do ciasta rozwałkowałam ułożoną w tej formie glinę, boczne listewki odegrały istotną rolę - wałek przesuwając się po nich nadał odpowiednią grubość glinie.  
Jeszcze wilgotną glinę, pozostawioną w naszej formie, tniemy bardzo powoli i ostrożnie nożykiem modelarskim na dowolny kształt.  Po wyschnięciu glina o tej grubości  staje się niestety bardzo, bardzo krucha i trzeba się z nią obchodzić bardzo delikatnie. Podczas wysychania trzeba pilnować aby nasze kafelki czy też płytki podłogowe nie "zwijały" się, czyli delikatnie prostować wysychające elementy. Dawno, dawno temu stworzyłam taką podłogę, i nie wykluczam, że do tego sposobu kiedyś wrócę, chociaż zabawy z tym co niemiara a i odpadów niestety trochę też, za to koszt jest bardzo niewielki.
Inny domowy sposób na wykonanie "kamiennej" podłogi opiszę przy okazji wykańczania balkonów.

Ostatecznie zdecydowałam się na ułożenie w holu głównym podłogi z naturalnego kamienia a właściwie marmuru w kolorze jabłkowym "apple stone". Niestety ten rodzaj podłogi jest bardzo drogi.
 
Płytki z naturalnego kamienia układane w holu domku dla lalek

Naturalny kamień przy tych grubościach (2mm) jest nierówny co okazało się bardzo pomocne przy osiągnięciu  efektu nieco starej podłogi. 

Podłoga w holu domku dla lalek.

Podłogę ułożyłam w tradycyjne karo. Kamień naturalny jest również kruchy (przy upadku z nawet niewielkiej wysokości potrafi pęknąć) ale da się go przepiłować piłką do drewna, stąd też nie jest trudno dopasować go do kształtu podłogi. Do klejenia płytek użyłam sprawdzonego już kleju montażowego dostępnego w marketach budowlanych (klej ten nie wiąże zbyt szybko, dlatego mamy czas na ewentualne korekty). Fuga pomiędzy płytkami jest oryginalną fugą w kolorze jaśminowym.
Płytki ułożone w karo w holu domku dla lalekTak oto prezentuje się nie wykończony jeszcze hol główny z kamienną podłogą. Następnym wyzwaniem są schody, których zarys widać na zdjęciu. Podstawę schodów już zrobiłam (z miejscem na bukiet kwiatów oczywiście:). Przejście z holu do salonu domku dla lalek

Z holu przechodzimy do dużego salonu, który otrzymał podłogę drewnianą, skromną i prostą (chociaż założenia były zupełnie inne).

Komentarze

 1. Niewiarygodnie piękna! Te kamienne płytki są cudowne. Tworzysz arcydzieło, Agnieszko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna i elegancka podłoga :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogę sobie tylko wyobrazić, jak wygląda Twój prawdziwy dom.Z pewnością jest przepiękny!

  OdpowiedzUsuń
 4. Płyteczki bardzo mi się podobają, świetnie się prezentują.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za komentarze, wszystkie są dla mnie bardzo cenne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Agnieszka podłoga jest rewelacyjna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super podłoga, uwielbiam kamienie!

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza