Czas na
realizację nowego projektu domku dla lalek. Głównym problemem domku, który projektowałam przez ostatnie tygodnie
to miejsce jakie posiadam (mam już w domu dwa domki dlatego trzeci muszę gdzieś
po prostu "upchnąć"). Trudno pogodzić chęć posiadania dużego domku dla
lalek z miejscem jakie można mu przeznaczyć. Domki dla lalek to jednak jeden z
moich priorytetów więc jakoś udało mi się te dwie rzeczy pogodzić.
Projektując
domek korzystałam z bezpłatnego oprogramowania do budowy domów w normalnej
skali. Zabawa była niesamowita. Tak mnie wciągnęło, że powstały właściwie trzy
projekty. Wybrałam domek najmniejszy a jednak dość duży aby pokoje w nim były
nieco większe od standardowych pokoi dostępnych w gotowych domkach dla lalek.
Nie
rozwiązałam jeszcze problemu otwierania domku. Domek będzie zbudowany na bazie
kwadratu, pokoje w nim będą w amfiladzie, dodatkowe balkony, balkoniki i taras
nie ułatwiają zaplanowania sposobu otwierania, będę radzić sobie z tym na samym
końcu.
Materiał jaki
wybrałam na budowę ścian i podłóg to płyta MDF. Dlaczego płyta a nie sklejka?
Budowałam już domek, właśnie z płyty MDF. Jej zaletą jest bardzo gładka
powierzchnia, łatwość cięcia i łączenia ze sobą elementów. Wadą jest waga. MDF
jest ciężki i przy grubości jakiej użyłam 1 cm, waga mojego dużego domku dla
lalek jest trudna do przewidzenia. Nie wiem czy sklejka byłaby lżejsza, ale mam
obawy, że używając sklejki niedostatecznie wysuszonej, nasze ściany czy podłogi
mogą się wypaczać, tych obaw nie mam w przypadku płyty MDF. Powierzchnie
wykonane ze sklejki należałoby dodatkowo dokładnie wyszlifować przed nałożeniem
farby. MDF wystarczy przetrzeć szmatką i można malować.
Dlaczego
grubość 1 cm? Dlatego, że przy dość skomplikowanej konstrukcji grubość ta zapewni większą stabilność, większość dostępnych okien i drzwi łatwiej montować
przy grubościach ścianek 0,8 - 1cm. Najmniejszą średnicą kołków jakie znalazłam to fi 6mm, w grubości 1 cm da się je zamontować, w mniejszej już niestety nie. Konstrukcja domku będzie solidna i mam nadzieję, że nie przydarzą się żadne
niespodzianki. Jest to wyłącznie moja opinia. W europie większość domków
produkuje się z płyty MDF, ale zdarzają się również produkowane ze sklejki.
Ze względu na
to, że mieszkam w bloku i nie chciałabym za nic uprzykrzać życia moim kochanym
sąsiadom, największe elementy domku, czyli podłogi zawiozłam do wycięcia w
stolarni. Ponieważ nie mam jeszcze sprecyzowanego podziału pokoi ani ich wyglądu
poprosiłam również o przycięcie długich odcinków o wysokości ścian oraz o
wysokości podstawy, tak aby już w domu przycinać z nich właściwe ściany pokoi.
![]() |
Płyta MDF pocięta pod wymiar podłóg domku dla lalek |
Panowie stolarze spisali się na medal, teraz kolej na mnie.
![]() |
Zmagania z łączeniem elementów domku dla lalek. |
Zaczynam od fundamentu
domku. Ze względu na rozmiar domku wszystkie łączenia jego elementów muszą być
mocne i stabilne. Płyty postanowiłam łączyć na kołki stolarskie. Panowie
Stolarze bardzo byli zdziwieni, że mam zamiar płytę 10mm łączyć kołkami 6mm ( takie
są standardowo najmniejsze i dostępne wszędzie), niemniej teraz już mogę
napisać, że dałam radę, chociaż zajęło mi trochę czasu opanowanie sztuki kołkowania:)))
W ten upalny pierwszy weekend lata, zamiast rozkoszować się ciepłem i urokami natury, ja bawiłam się w stolarza (ale za to jak to zabawa:).
Chylę czoła ;)
OdpowiedzUsuńNiecierpliwie czekam na więcej i życzę przyjemnej pracy nad domkiem!
OdpowiedzUsuńDziękuję, największy problem to kompletny brak czasu a planów tak wiele....
Usuńfenomenalny blog,zapraszam do siebie i na lalkowy http://hope13.pinger.pl/ pozdrawiam Danka
OdpowiedzUsuńDanusiu,dziękuję za zaproszenie na twojego bloga - śliczna jest ta twoja Hope:)
UsuńZapraszam po wyróżnienie!
OdpowiedzUsuńhttp://rondoart.blogspot.com/2013/04/liebster-blog-wyroznienie.html
Czy mogłaby Pani zdradzić gdzie można kupić płytę MDF? Szukałam w marketach budowlanych, ale tam mają same panele i grube sklejki. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.Pozdrawiam i życzę owocnej pracy nad domkiem.
OdpowiedzUsuńKarolina
Płytę MDF kupuję w firmie Paged, dostaniesz ją bez problemu w składach budowlanych takich jak OSB lub w firmach, które zajmują się produkcją mebli, gdybyś miała jednak nadal kłopot z jej dostaniem, napisz.
UsuńWitam. Niedawno sam zrobiłem mój pierwszy domek dla lalek. Pomysł pojawił się przypadkowo - usłyszałem, że w przedszkolu u chrześnicy mają coś takiego, tylko że ze sklepu. Pracuję jako stolarz meblowy, więc pomyślałem żeby zrobić samemu taki domek.
OdpowiedzUsuńZasadniczo mój różni się zupełnie od tego który powstaje na zdjęciach powyżej. Rzut z góry to u mnie prostokąt, czyli budynek szerszy (80cm) a płytszy (37cm).
Używam też innego materiału - płyta paździerzowa oklejona 10mm i gdzieniegdzie 18mm. Jest lżejsza niż MDF ale i mniej odporna. Łączenia płyt też inne, czyli małe konfirmaty, różne wkręty ale i klej. Właściwie nie używałem do niczego farby. Widoczne cięcia oklejam obrzeżem papierowym lub PCV.
Zbudowałem ten domek dla dzieciaków w stanie "surowym", ale oglądając zdjęcia Twoich miniaturek w sklepie, mebelków, akcesorii itd. mam jednak ochotę pójść dalej i zabrać się za wykończeniówkę, a może dalej i za meble... . Troszkę ten mój domek wygląda smutno i blednie w porównaniu z tym co tworzysz, ale to mobilizuje.
Jestem pod wielkim wrażeniem twojej pracy/twórczości i będę tu stale zaglądał.
Powodzenia.
Jaco.
Zapraszam serdecznie, zaplanowałam nietypowy domek, bo chciałam żeby był inny od tych gotowych do kupienia oraz miał nietypowy układ. Będę starała się na bieżąco opisywać i pokazywać kolejne etapy budowy (czego nie zrobiłam przy budowie domku w stylu wiejskim). Nie mam jeszcze do końca sprecyzowanego wyglądu elewacji, ogranicza mnie jedynie wymyślenie sposobu otwierania domku, tak aby pokoje były dostępne z każdej strony i jednocześnie aby ładnie wyeksponować wnętrza. Bardzo się cieszę, że zajrzałeś na mój blog, tym bardziej, że jesteś specjalistą od mebli (czego nie można powiedzieć o mnie) a domki dla lalek to takie specjalne meble dla małych i dużych pasjonatów:). Cieszę się również, że w naszym kraju, jest coraz więcej osób, którym ta pasja się podoba. Na świecie to hobby jest bardzo popularne i ma bardzo długą historię. Jeżeli pozwolisz zwracać się do ciebie z problemami stolarskimi, które są przede mną, będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam serdecznie. Agnieszka
UsuńBardzo chętnie pomogę, doradzę w tak świetnym projekcie. Oczywiście na miarę moich możliwości.
OdpowiedzUsuńDo otwierania ścian elewacji można by użyć zawiasów listwowych. Najmniejsze (najmniej rzucające się w oczy) widziałem w internecie o szerokości 2.5 cm. Jest na rynku jeszcze coś takiego jak elastyczny zawias. Nie wiem czy jest to właściwa nazwa, ale polega to na tym, że wpuszcza się w element otwierany i stały, pasek materiału z tworzywa (nie wiem jednak na ile wytrzymałego, łączy się to klejem.
Może warto przejrzeć jakieś serwisy dla modelarzy. Czegoś podobnego używa się do ruchomych lotek modeli-samolotów na skrzydłach i ogonie.
Albo inaczej - zdejmowane ściany. Przymocowane tylko na magnesach.
Ja mam pytanie, jeśli to nie tajemnica. Jakich farb używasz do drewna i MDF? Gruntujesz wcześniej te materiały?
Jaco
Właśnie zmagam się ze schodami, które wyznaczają układ pokoi. Mam nadzieję, że do końca tygodnia się z tym uporam i układ parteru będzie zakończony - oczywiście zilustruję to na blogu. Co do malowania, przy dużych powierzchniach (ściany, sufity, podłogi) jako podkładu najpierw używam zwykłej, białej farby akrylowej takiej jakiej używa się do malowania ścian (wykorzystuję resztki po remontach - maluję dwa razy). Następnie maluję na kolor właściwy używając również farb ogólnie dostępnych lub kładę tapety (do tapet używam kleju do tapet, również ogólnie dostępnego). Farby modelarskie mają zdecydowanie większą paletę kolorów, niemniej przy dużych powierzchniach koszt malowania jest za wysoki. MDF bardzo ładnie przyjmuje farby, ładnie się je rozprowadza (wałeczkiem) i nieźle się trzymają.
OdpowiedzUsuńMebelki, elementy dekoracyjne po bardzo dokładnym wyszlifowaniu maluję farbami modelarskimi bez podkładu, lub bejcą. Używam dwóch rodzajów farb firmy Talens linia Decorfin, tych używam do drewna oraz Vallejo Model Color do pozostałych elementów. Przetestowałam chyba wszystkie dostępne na naszym rynku farby modelarskie i te dwie marki spełniły moje oczekiwania. W zależności od oczekiwanych efektów do wykończenia czasami stosuję lakiery bezbarwne nawierzchniowe, tu również używam lakierów akrylowych ogólnie dostępnych, za wyjątkiem kiedy stosuję technikę decoupage, wtedy używam lakieru do tego przeznaczonego.
Przed malowaniem powierzchni metalowych używam podkładu - primera firmy Vallejo, chociaż rozglądam się za podkładem bardziej "przyczepnym" do metalu.
Dziękuję za informację o zawiasach, przypomnę się jak ukończę budowanie wnętrza i przyjdzie czas na decyzje o sposobie otwierania.
Pozdrawiam
Agnieszka
zycze powodzenia i cierpliwosci piekne domki
OdpowiedzUsuńDziękuję John:).
UsuńFantastyczny blog, moja narzeczona podrzuciła mi pomysł zrobienia domku dla lalek, który był jej marzeniem z dzieciństwa, znalazłem ten blog i zmotywowałem się do zrobienia swojego. Co prawda jest w innej skali bo 1:6 czyli dla lalek typu barbie, to jednak starałem się, żeby był jak najbardziej realistyczny. Moją ulubioną skalą jest H0 (1:87) i robienie modeli budynków w tejże skali, domek dla lalek to inne wyzwanie i inne materiały... efekt zobaczcie sami: https://www.facebook.com/grzegorz.mularczyk.7/media_set?set=a.557667741007779.1073741826.100002936738750&type=1 Może nie jest to tak idealny jak autorki tego bloga ale myślę że przy prototypie nie wyszło najgorzej :) Pozdrowienia dla autorki bloga!!! Niesamowity talent.
OdpowiedzUsuńDziękuję, gratuluję wykonania domku dla narzeczonej :)
OdpowiedzUsuńPlan już jest. :D Oby wykonanie było równie dobre. Dobrym rozwiązaniem jest także kupno gotowego domku dla lalek. Fajną ofertę ma firma Janod. Oczywiście zapewne nie cieszy on tak bardzo jak taki wykonany własnoręcznie, ale nie każdy ma odpowiednie umiejętności do jego przygotowania, a zabawa jest równie świetna.
OdpowiedzUsuńPowiedz proszę jak z tymi kołkami sobie poradziłaś? Myślałam żeby pociąć płytę mdf na mniejszą i użyć kleju samego bez kołków ale nie wiem czy to się będzie dobrze mi trzymało, co myślisz?
OdpowiedzUsuńNajtrwalsze podnośniki meblowe na bazie stali są bardzo wytrzymałe, więc wybrałem Janpol, gdzie mają je najlepszej jakości.
OdpowiedzUsuń