Sypialnia w domku dla lalek.


Sypialnia w domku dla lalek to drugi pokój, z którym przyszło mi się zmierzyć. Po pierwszych doświadczeniach z mebelkami do pokoju dziewczynki miałam nadzieję, że będzie prościej. Jednak nowy pokój to nowe wyzwania. Jak zrobić duże łóżko w starym stylu?  Takie łóżko, w którym mogłaby zasypiać dama nie z naszej epoki?

Mebelki zazwyczaj zawsze projektuję na papierze. Nie wszystko da się jednak przewidzieć, a najbardziej nieoceniona w robieniu czegoś z niczego jest wyobraźnia. W przypadku łóżka (a jak się okaże później również w każdym niemalże projekcie)  bez niej byłoby trudno. Jak zrobić filary łóżka? Jak zrobić wyprofilowane wezgłowie?. Nie mając odpowiednich narzędzi, a jedynie jak wspominałam wcześniej małą piłkę modelarską, nóż do tapet, dowolną ilość papieru ściernego oraz dowolną ilość szpachli musiałam zdać się na pomysłowość. 
Po gotowe do malowania i nadania indywidualnego wyglądu mebelki, dowolnie wybraną techniką zapraszam na http://smalldreams.pl/category/meble-drewnianeŁóżko do sypialni domku dla lalek w trakcie budowy

Kształt wspomnianych wyżej filarów odnalazłam w trzonku pędzelka. Dwa pędzelki o identycznych trzonkach zostały poświęcone na filary. Połączone z przyciętymi gotowymi profilami toczonymi z drewna zostały uwięzione na zawsze w domkowym łożu.
Ponieważ nie posiadałam odpowiedniego narzędzia do cięcia grubszych elementów, dół łóżka został wykonany z trzech warstw. Dwie warstwy sklejki,  pośrodku zaś odpowiedniej  grubości  balsa, której zaletą jest łatwość przycinania (uwaga na cięcie wzdłuż słojów - balsa potrafi się rozwarstwić) oraz jej lekkość , co w przypadku budowy wielu elementów domku dla lalek ma ogromne znaczenie.Łóżko w domku dla lalek, pierwotny wygląd


Pierwotny wygląd mojego łóżka w sypialni domku dla lalek.
Toaletka w sypialni domku dla lalek
Następnymi elementami, w mojej sypialni dla lalek, które postanowiłam wykonać to toaletka oraz szafki nocne. Bardzo pomocne były zakupione tzw, koźle nóżki, praktycznie nie do wykonania w warunkach domowych. Zarówno toaletka jak i szafki nocne powstały w bardzo podobny sposób. Góra wykonana z jednego prostego elementu, zakończonego od dołu i góry listwami ozdobnymi (takie małe, profilowane listwy też zostały zakupione). Oczywiście trochę szpachli, dużo papieru ściernego i toaletka gotowa.
Koźle nóżki oraz kilka innych drobiazgów przydatnych do konstrukcji mebelków oferuję w swoim sklepiku internetowym:
http://smalldreams.pl/category/akcesoria-mebli 


Sypialnia w domku dla lalek
Wezgłowie łóżka zostało wykonane z wypatrzonej w sklepie dla plastyków deseczki, przeznaczonej do dekorowania dla osób używających techniki decoupage. Deseczka miała zakończenie idealnie pasujące do mojego wyobrażenia o wezgłowiu łóżka.  Została mozolnie przecięta na pół i wykorzystana w moim łożu. Pierwotnie łóżko nie miało zakończenia z drugiej strony, ale zadowolona z wyglądu wezgłowia łóżka powtórzyłam operację z cięciem deseczki (po dokupieniu drugiej), tak oto łóżko nabrało ostatecznego wyglądu.
Podnóżek został wykonany techniką podobną jak toaletka czy szafki nocne, jedynie dodałam "miękkie siedzenie" wyhaftowane własnoręcznie z wzorem w róże, podobnym do elementów dekoracyjnych łóżka.


Toaletka w sypialni domku dla lalek

Dodatkami do sypialni jest dywan wykonany z kawałka aksamitu, draperie wokół łóżka, pościel i kilka drobiazgów, między innymi fiolki z perfumami wykonane z elementów biżuterii i koralików.
Oprawa lustro pierwotnie była w kolorze srebrnym (ramka przeznaczone do scrapbookingu), pozłociłam ją listkami złota (dostępnymi w sklepach dla plastyków), uprzejmy Pan szklarz przyciął odpowiednich rozmiarów lusterko (wyciągnięte ze starej puderniczki). Krzesełko zostało zakupione jednym z zagranicznych sklepów.
Ramy lusterek oraz gotowe lusterka:
http://smalldreams.pl/category/ramki-lustra


Sypialnia gotowa, efekt? Proszę oceniać (tylko nie za surowo:))))

Sypialnia w domu dla lalek. Efekt końcowy


Komentarze

 1. To co Pani robi jest piekne!!! jestem pełna podziwu!! zazdroszcze cierpliwosci i zycze takiego cudownego Cottage wprzyszłosci :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Maaaatko, ojcze i córko!
  Przecież to wygląda, jak zdjęcie normalnej, ludzkiej sypialni!
  Jestem w szoku, szczękę zbieram z podłogi.
  Cudne to...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładna sypialnia taka jak z bajki :) Ja u mojej córki również starałam się urządzić ładną sypialnię. Przede wszystkim wybraliśmy jej dobry materac https://senpo.pl/materace/materace-160x200 aby miała wygodny i zdrowy sen. Jestem zdania, że tego typu rzeczy są najważniejsze jeśli chodzi o urządzanie sypialni.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza