Pokoik dziewczynki
Pierwszy warsztat pracy w przygodzie z miniaturowymi mebelkami.


Pierwszym pokojem, który zamierzałam wykonać w moim domku dla lalek był pokój dziecięcy, a właściwie pokoik dla małej dziewczynki. Mając do dyspozycji nożyk do cięcia tapet oraz małą piłę do drewna rozpoczęłam swoją pierwszą przygodę z mebelkami.

Niestety mając do dyspozycji tylko takie narzędzia nie byłam w stanie wyciąć ze sklejki idealnie równych elementów, stąd też bardzo pomocną w osiągnięciu idealnych kształtów okazała się szpachla akrylowa, dzięki której mogłam "zatuszować" wszystkie nieumiejętne cięcia drewna.Domek dla lalek pierwsze mebelki.


Po wielu godzinach spędzonych na nadawaniu ostatecznego kształtu mebelkom stanęłam przed dylematem wyboru koloru. Niestety nieoceniona szpachla (nawet ta przeznaczona do drewna) uniemożliwia pozostawienie mebelków w naturalnym kolorze drewna, również zastosowanie bejcy czy też lakieru nie pokryje miejsc szpachlowanych - pozostają widoczne różnice w kolorze na powierzchni mebelków.
Mebelki do pokoiku dziewczynki w kolorze blue

Pozostało więc użycie farb. Osoby znające technikę decoupage z całą pewnością wiedzą, które farby nadają się do malowania przedmiotów, które następnie chcemy postarzyć. Ja tej wiedzy nie miałam, z techniką decoupage spotkałam się po raz pierwszy właśnie przy budowie pierwszych mebelków. Różnica pomiędzy farbami akrylowymi dostępnymi na rynku polega na ich właściwościach kryjących jak i plastycznych farby (przepraszam to moje określenie) a dokładniej mówiąc na ich podatności na ścieranie. Niektóre farby przy stosowaniu tzw. przecierek (efekt postarzania) wałkują się co uniemożliwia delikatne starcie powierzchni farby w celu jej postarzenia.Zastosowanie techniki decoupage w domku dla lalek.Uzupełnieniem kompletu mebelków, które wykonałam własnoręcznie, było łóżko wykonane z surowego drewna, które kupiłam w jednym z zagranicznych sklepów z miniaturkami. Podobne łóżko (być może ze względów sentymentalnych) posiadam w ofercie swojego sklepiku z miniaturkami. Mebelki osiągnęły ostateczny wygląd po dodaniu dekoracji kwiatowych, do wykonania których użyłam papieru do decoupage (niestety nie udało mi się zdobyć odpowiedniego papieru ryżowego, który dużo lepiej wygląda na miniaturowych mebelkach czy też przedmiotach).   

Jeszcze kilka drobiazgów i pokój dziewczynki gotowy.

Gotowy pokój dziewczynki w domku dla lalek.

Komentarze

 1. Mebelki PRZEPIĘKNE!!!!!!
  Też marzę o zrobieniu mebelków, choć w trochę wiekszej skali, to mam problem jakich materiałów użyć -jak grubej sklejki, aby za cienka sie nie wyginała a grubsza nie wygladała topornie. Pani mebelki wyszły prześlicznie. Mam pytanie, jaka była grubość sklejki i gdzie mozna kupić te przecudne miniaturowe pieknie wyrzeżbione ozdobne 'tralki'? Pozdrawiam, R

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:) Sklejka użyta do tych właśnie mebelków to 2 i 2,5 mm, na nieco większe mebelki wydaje mi się, że wystarczy grubość 3 mm, chociaż nie wiem jak dużych mebelków potrzebują twoje lalki. 3 mm to już dość sztywna sklejka. Sklejka jest dość trudna w cięciu w warunkach domowych (ze względu na sklejone warstwy), także 4 mm to już trudna do pocięcia dla amatora grubość.
   Mam nadzieję, że podobne tralki będą dostępne w moim sklepie (adres znajdziesz w zakładce SmallDreams zaprasza) W tej chwili dostępne są nieco inne, trochę większe.
   Gdyby pytań było więcej, bardzo proszę, chętnie odpowiem:)

   Usuń
 2. Wpadłam w dziki zachwyt. Buszuję po sklepie prawie dwie godziny i nie mogę oderwać oczu od tych wszyskich cudowności. Od kiedy pamiętam chciałam mieć domek dla lalek. Dzieciństwo mam już dawno za sobą, ale to marzenie nigdy mnie nie opuściło. Może kiedyś je zrealizuję... Pozdrawiam. K.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie mogę kupić sklejkę 2 lub 2,5mmm?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Firma Modelmaking ma w ofercie szeroką gamę sklejek.

   Usuń
  2. A w jakimś sklepie stacjonarny?

   Usuń
  3. A w jakimś sklepie stacjonarny?

   Usuń
  4. Tego nie wiem, ja kupuję w tej firmie poprzez sklep internetowy.
   Agnieszka.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. dla większych lalek też?

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza