Miniaturowy stół do jadalni w domku dla lalek.


Miniaturowy stół do jadali w moim domku dla lalek przysporzył mi nie lada problemów ale i doświadczeń zarazem.
Wymarzyłam sobie stół z zaokrąglonymi rogami, ozdobiony ornamentami, w kolorze ivory, tak jak wykonane wcześniej krzesełka.
Mebelek wydawałoby się prosty, niemniej jednak....


Elementy, z których powstał stół do jadalni w domku dla lalek.


Prace rozpoczęłam od wykonania najważniejszego elementu stołu czyli blatu. Jak wykonać blat stołu z idealnie zaokrąglonymi rogami w warunkach domowych, bez profesjonalnego sprzętu? Po kilkunastu nieudanych próbach wycięcia ze sklejki idealnego kształtu, poddałam się. Niestety nie poradziłam sobie z tym zadaniem, należało poszukać innego rozwiązania. Zaczęłam poszukiwania przedmiotu, którego kształt spełniał by moje oczekiwania. Takim  przedmiotem okazała się płaska, drewniana łyżka leżąca na jednej z półek w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Jej zaokrąglona końcówka to było dokładnie to czego potrzebowałam. Stół ma dwa końce, dlatego do zrobienia blatu użyłam dwóch łyżek, przeciętych w połowie a następnie sklejonych, i wykończonych szpachlą i papierem ściernym. Nogi stołu zostały wykonane z okrągłej, rowkowanej listewki przeznaczonej na kołki do mebli.
Modelinowe ornamenty
Kolejnym wyzwaniem było ozdobienie stołu. Ornamenty wykonałam bardzo niezdarnie z modeliny.  Jednym usprawiedliwieniem niezbyt precyzyjnego wykonania ornamentów może będzie to, że był to mój pierwszy kontakt z modeliną i moja pierwsza praca wykonana z modeliny.Montaż ornamentów do stołu dla lalek.

Modelinę przykleiłam klejem pod blatem stołu. 


Pokrycie modeliny złotkiem.
Zdobienie modeliny - pokrycie złotkiem używanym w technice decoupage.
Gotowy stół do jadalni domku dla lalek.
Najwięcej problemów sprawiło mi jednak malowanie stołu. Dzisiaj mając już spore doświadczenie, wiem, które farby nadają się do tego typu prac, a które niestety nie. Nie mając tej wiedzy, pomalowałam stół farbą, która nie ściera się przy szlifowaniu papierem ściernym a wałkuje, na dodatek farba ta dziwnie zachowywała się w kontakcie z lakierem bezbarwnym, a każda próba wygładzenia powierzchni stołu kończyła się nierównym "zwałkowaniem" się części farby. 

 Kolejny etap wykonywania mebelków do jadalni w domku dla lalek został zakończony.

Jadalnia w domku dla lalek.

Komentarze

 1. Dech mi zapiera z podziwu! I z zazdrości:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie wykonana robótka, bardzo podobają mi się motywy z modeliny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale to pikene!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne są te domki!!! Od dawna marzy mi się zrobić swój własny, ale chyba cierpliwości by mi brakło te wszystkie malutkie detale wykonać. Podziwiam pomysłowość na wykorzystanie różnych zwykłych przedmiotów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. dech w piersiach zapiera i cieszy fakt, ze kolejna osóbka zmaga się z problemami dnia codziennego w skali 1:12. Piękne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jadalnia jest przepiękna, wszystko wykonałaś z taką niesamowitą starannością, podziwiam Cię za wyobraźnię i za zdolności :) Z niecierpliwością czekam na kolejne posty, pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękności! Wpadłam w zachwyt kiedy zobaczyłam Pani dzieła, sama robię różne rzeczy i ciągnie mnie do miniaturek, ale nie mam takiej pewnej ręki jak Pani i oka do szczegółów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przymierzam się do wykonania córce domku i umeblowania go- moje marzenie to zrobić to samodzielnie.Może Pani napisać jakich farb najlepiej użyć do pomalowania domku oraz mebli?

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza