Jak wykonać miniaturową kokardkęW międzyczasie opowiadań o mebelkach dla lalek, chciałabym pokazać jak wykonać malutką kokardkę.
Materiał na kokardki wykonany z naturalnego jedwabiu jest dość drogi, a wiele prób wykonania zgrabnie wyglądającej kokardki powoduje jego zniszczenie, stąd też poniżej pokazuję sposób jak tego uniknąć.


Wykonanie miniaturowej kokardki z jedwabnej, aksamitnej czy też atłasowej wstążeczki nie jest zadaniem łatwym. Tym bardziej, jeżeli mamy zamiar ozdobić kokardkami suknię dla lalki, kapelusz, lub zasłonki i potrzebować będziemy kilku kokardek w tym samym rozmiarze.
Starałam się na zdjęciach pokazać sposób wykonania takiej kokardki gwarantujący powtarzalność jej wielkości. 
Potrzebne nam będą (oprócz wstążeczki oczywiście) dwie połówki wykałaczki, oraz kawałek pianki poliuretanowej,  gęstego styropianu lub innego tworzywa, w które da się dość łatwo "wcisnąć" wykałaczkę, a jednocześnie będzie to w miarę stabilne.Krok pierwszy, sposób owinięcia kokardki

Na zdjęciu dwie połówki  wykałaczki wciśnięte w piankę. Można oczywiście zastąpić wykałaczkę małymi gwoździkami (bez łebków) wbijając je w deseczkę, daje to jednak mniejsze możliwości szybkiej zmiany rozmiaru kokardki.Szerokość kokardki to wymiar pomiędzy wykałaczkami.     
Krok drugi, sposób przekładania wstążki
Krok drugi, dłuższy koniec kokardki pozostaje nieruchomy, krótszy przekładamy do tyłu w sposób widoczny na zdjęciu.Przełożoną do tyłu końcówkę wstążki, w kolejnym kroku przekładamy z powrotem do przodu. Ubranka dla lalek, wykonujemy miniaturową kokardkę.

Przełożoną do tyłu końcówkę wstążki, w kolejnym kroku przekładamy z powrotem do przodu


Ubranka dla lalek, wykonujemy miniaturową kokardkę.
Na koniec ściągamy obie końcówki, wiążąc je w tradycyjny sposób.Miniaturowa kokardka dla lalek.
Kokardka gotowa, wystarczy zdjąć ją z wykałaczek, ułożyć i możemy ją upinać na kapeluszu dla lalki, włosach lub innym elemencie garderoby 


Wykonując kokardki w ten sposób, nie zmieniając rozmiaru pomiędzy wykałaczkami, mamy gwarancję, że każda następna kokardka będzie identycznej wielkości.
Wystarczy zmienić rozstaw wykałaczek i kolejny rozmiar kokardek gotowy.Miniaturowa kokardka dla lalki.

Jedwabne wstążeczki, pikotki, warkoczyki dostępne są na stronie SmallDreams.pl na której znajdziecie również słomkę na kapelusze dla lalek, oraz wiele innych miniaturowych drobiazgów.

  

Komentarze

  1. W życiu bym nie wpadła na to, jak prosto można wykonać kokardę, super, świetny pomysł :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza