środa, 9 lipca 2014

Okna i drzwi

Od pierwszej chwili, kiedy je zobaczyłam, wiedziałam, że tylko te drzwi i żadne inne będą zapraszały do wnętrza mojego domku dla lalek. 

Drzwi wejściowe do domku dla lalek malowane farbami chalk paint.
Moje wymarzone drzwi do domku dla lalek pomalowany farbami chalk paint.
Nie wiedziałam tylko jak sobie poradzę z ich malowaniem, zwłaszcza z częścią przeszkloną, zdobioną motywami roślinnymi. Drzwi w oryginale są  w pięknym, bardzo eleganckim kolorze orzechowym, który nie bardzo pasował do stylu mojego domku. Mnie wymarzyło się, aby motywy wyglądały na wykonane z metalu a całość komponowała się z pozostałymi elementami elewacji.
Nie sądziłam też, że część przeszklona jest przeszklona dosłownie. Przekonałam się o tym wiercąc otwór, w którym miała znaleźć się klamka. Przy wierceniu otworów w delikatnych częściach miniaturek używam ręcznego narzędzia do wiercenia i to uchroniło mnie przed katastrofą, czyli pęknięciem szkła w jednym ze skrzydeł.
Katastrofa i tak się zdarzyła, jedno ze skrzydeł wyłamało się z ramy.Drzwi są bardzo ciężkie (jak na swój rozmiar) i niewiele trzeba było aby to się stało. Udało mi się to naprawić ale niezupełnie tak jak bym sobie tego życzyła. Do malowania drzwi użyłam farb kredowych czyli chalk paint.

Sposób montażu zawiasów w domku dla lalek.
Zawias listwowy widoczny na zewnątrz domku.

Drzwi osadzone są w części otwieranej, do jej otwierania zastosowałam zawias listwowy (nazywany również czasami pianinowym), który po zamontowaniu tak wygląda na zewnątrz. Zawiasy te mają można ciąć, ten zawias skracałam za pomocą piłki modelarskiej z ostrzem do cięcia metalu.
Można go również pomalować. Na razie jest błyszczący i za bardzo złoty, ale metal ten z czasem nabierze patyny i nie będzie aż tak rzucał się w oczy.Sposób montażu zawiasów w domku dla lalek.
Zawias w domku dla lalek od strony wewęntrznej.


Tak prezentuje się ten zawias od strony wewnętrznej, montaż zawiasu nie jest trudny, dobrze jest gdy szerokość zawiasu jest taka jak ścianki, w moim przypadku jest to 10mm.
Drzwi od strony wewnętrznej mają inny kolor niż strona zewnętrzna, ramy okien również (od strony wewnętrznej są białe, od strony zewnętrznej dobrane kolorystycznie do elewacji).


Kolorystyka zarówno drzwi jak i okien jest bardzo stonowana, domek ma ozdobić roślinność, kwiaty i pnącza i to one nadadzą całości kolorów, dlatego elewacja i stolarka pozostaną nieco w cieniu:).


Elewacja domku dla lalek w stonowanej kolorystyce.
Stonowana kolorystyka domku dla lalek.

W oknach zamontowałam okiennice. Każda z nich posiada dwa zawiasy. Nie udało mi się znaleźć zawiasów, które pozwoliłyby na otwieranie i zamykanie okiennic o 180 stopni, a jednocześnie nie byłyby widoczne od strony zewnętrznej. Okiennice są ruchome więc w zakresie 90 stopni. Każdy mini zawias został przybity do okiennicy i ramy za pomocą sześciu mini gwoździków.

Spojrzenie przez okno do wnętrza:


Kominek w domku dla lalek.
W głębi salonu znalazł miejsce kominek. Ciągle jeszcze nie wykończony niestety.


Kominek został umieszczony w rogu pokoju. Zależało mi na tym, aby zajął jak najmniej miejsca. Salon jest dość duży ale posiada dwie pary drzwi i dwa okna, stąd też ścian do zagospodarowania jest niewiele. W tym wypadku umieszczenie kominka w rogu pokoju okazało się dobrym rozwiązaniem, chociaż dostęp do niego jest bardzo utrudniony. Połączenie powierzchni ścian ze ścianą (plecami) kominka wymagało trochę gimnastyki.