czwartek, 2 stycznia 2014

Noworoczne Dzień Dobry

Okres  Świąt już za nami, teraz pozostaje wyczekiwanie na wiosnę:).

Okres Świąt to czas kiedy moje prace nad domkiem musiały zostać zawieszone, nie mniej jednak w moim kąciku (nie robiąc zbytniego bałaganu i nie przeszkadzając nikomu) powstały w tym czasie dwa nowe, miniaturowe kwiatki w doniczkach.

Miniaturowe azalie


Przyklejanie listka po listku do miniaturki azalii


Nie jestem specjalistką od modeliny, ale lubię z nią pracować. Kwiaty to wyzwanie dla mnie. Tworzenie miniaturowych kwiatów zajmuje mi mnóstwo czasu. 
Nie odkryłam jeszcze drogi "na skróty", dlatego mozolnie wykonuję płatek po płatku i listeczek po listeczku.


Miniaturowe drzewko w porównaniu z buteleczką lakieru do paznokci


Jak widać kwiatek  w porównaniu z tym co miałam pod ręką (buteleczka lakieru do paznokci) jest niewielki.
Płatki osadzone są na drucikach do wykonywania bukietów, dostępnych praktycznie w każdej kwiaciarni, druciki te łączę bardzo ściśle - tak powstaje pień drzewka, oplatam go taśmą do kwiatów naturalnych, która pod wpływem ciepła skleja się. Dodatkowo pień drzewka smaruję klejem stolarskim (tak na wszelki wypadek) i maluję. Tak przygotowane drzewko (jeszcze bez liści) "sadzę" w doniczce. W doniczce umieszczam piankę, zazwyczaj jest to pianka do kwiatów suchych (szara), tym razem użyłam kawałka pianki do ocieplania czyli tego co miałam dostępne pod ręką. Piankę umocowuję w doniczce również za pomocą kleju stolarskiego, kładąc jego warstwę zarówno na spodzie doniczki jak i na wierzchu pianki. Jak cała mikstura (z umocowanym pniem) zastygnie i sklei się, maluję ją i na końcu przyklejam listek po listku. Do przyklejania modeliny do drucików używam kleju podobnego do znanej wszystkim "kropelki" z tym, że ten klej ma konsystencję żelu, co powoduje, że nie rozlewa się i zastyga trochę wolniej niż standardowa "kropelka".

Kwiaty to obiekty mało statyczne, powinny żyć, wręcz falować, ich delikatność jest dla mnie trudna do uchwycenia, ale nie zrażam się. Domek ma "tonąć" w kwiatach i choćby nie wiem ile mi to zajęło czasu, będę od czasu do czasu, w przerwach nad budową wracać do tworzenia kwiatów.
Kolekcja moich miniaturowych kwiatków wygląda teraz jak na zdjęciu poniżej (a domku wciąż brak:).Miniaturowe kwiatki z modeliny - kolekcja z azaliami