piątek, 27 września 2013

Domek dla lalek - Zapraszam do kuchni

Pomieszczenia bez mebli, bibelotów , dziesiątek drobiazgów, które nadają im charakter, które opowiadają tak wiele o ich właścicielu są bez nich takie puste. Tak jak puste są pokoje w budowanym przeze mnie domku (i zapewne jeszcze długo puste pozostaną). Zwłaszcza kuchnia, która jest sercem całego domu, królestwem i oczkiem w głowie każdej gospodyni, pusta wydaje się tak bardzo smutna.
W kuchni, którą wykańczam zastosowałam naturalne materiaływykończeniowe, kamień, cegłę oraz spróbowałam osiągnąć efekt surowych, nieotynkowanych ścian. 
Ponieważ nie wiem jak ostatecznie będzie wyglądał i jaki ostatecznie charakter będzie miał domek, użycie tych materiałów daje możliwość późniejszej aranżacji kuchni w dowolnym stylu.

Tak więc zapraszam do spojrzenia przez uchylone drzwi:


Zapraszam do spojrzenia na pustą i surową jeszcze miniaturową kuchnię

Układanie miniaturowych płytek z łupkaPodłoga ułożona została z naturalnego kamienia łupkowego, przyklejona klejem montażowym, fugi zostały wypełnione cementem w naturalnym kolorze. Łupek jest dość kruchym materiałem, który jednak stosując ostrożność da się przecinać, ostre brzegi po cięciu można szlifować papierem ściernym. 


Efekt końcowy ułożonych płytek łupkowychWadą a jednocześnie urokiem tych płytek jest to, że nie są one jednakowej grubości. Większość płytek ma grubość 3mm, niemniej sporo jest takich, których grubość waha się od 1mm do 4mm.  Wada jest taka, że przy wykańczaniu ścian listwami powstają nierówności, zaleta to to, że podłoga wygląda na bardo starą posadzkę,  po której stąpały całe pokolenia.

Miniaturowe cegły dobrze komponują się
z naturalną kamienną podłogą
Wygląd tej podłogi skłonił mnie do tego aby we wnętrzu kuchni zastosować kolejny naturalny materiał, cegły. Ściana z cegieł układanych cegiełka po cegiełce w moim odczuciu nadaje temu pomieszczeniu dodatkowo uroku (na jej tle zapewne dobrze będą się eksponować białe, postarzane mebelki, metalowy zlew czy też kuchnia ze starym okapem). 
Efekt końcowy ściany z cegły
Cegiełki układałam również na klej montażowy, fugi wypełniłam tak jak podłogę zaprawą w naturalnym kolorze cementu.
Ściana wykończona z użyciem farby strukturalnej
Do wykończenia ścian kuchni użyłam farby strukturalnej (dostępnej w marketach), która nadała ścianom surowy wygląd, tak aby stanowiły uzupełnienie cegieł i kamienia. Farba ma oryginalny, niemalowany kolor. Nakłada ją się bardzo przyjemnie (ta, którą kupiłam ma lekko mentolowy zapach). Farbę kształtujemy dowolnie, chcąc uzyskać efekt "baranka" po nałożeniu cienkiej warstwy szpachelką kształtujemy baranka za pomocą gąbki, efekt, który ja uzyskałam to delikatne, niezbyt dokładne "naciąganie" farby miękką plastikową szpachelką.

Wnętrze uzupełnia element starej drewnianej konstrukcji budynku.


Smutna jeszcze kuchnia:)

Wygląd  końcowy (ale zapewne jeszcze nie ostateczny) kuchni


W międzyczasie powstały schody prowadzące na piętro pierwsze... i zmieniła się koncepcja kolorystyczna wnętrza holu, ale to już innym razem. 

Schody w holu.