czwartek, 11 lipca 2013

Domek dla lalek - Podłogi

W oczekiwaniu na dostawę listewek,  które będą wykorzystane jako deski podłogowe w niektórych pokojach nowego domku dla lalek podzielę się swoimi doświadczeniami z wykorzystania różnych materiałów do wykonania podłóg w domku dla lalek.

Podłogi według mnie to jeden z najbardziej nadających charakter naszemu domkowi elementów.

Materiał,  którego głównie używam to listewki sosnowe. Na rynku dostępne są również listewki lipowe czy też bukowe. Listewki wykonane z lipy są łatwe w obróbce niemniej drzewo lipowe nie ma tak bardzo pożądanych (aby nadać jak najbardziej realistyczny wygląd) słojów, listewki wykonane z drewna bukowego mają ładny kolor ale za to są bardzo twarde i nie mając do dyspozycji narzędzi trudno je przycinać.  Pozostają więc listewki sosnowe, które w pełni spełniły moje oczekiwania. Używam listewek o grubości 2mm i szerokości 8mm. Szerokość oczywiście zależy od naszych wnętrz i preferencji co do wyglądu podłogi.

Podłogę układam jako pierwszą (przyklejając klejem stolarskim typu Wikol do podłoża), przed malowaniem ostatecznym czy też tapetowaniem pokoju. Podłoga wymaga obróbki i nie zawsze jest to praca "czysta".
Bardzo ważne jest dokładne wyszlifowanie podłogi papierem ściernym - ja przy pierwszym szlifowaniu  używam papieru o gramaturze od 180 do 240, następnie bardzo drobno ziarnistego o gramaturze od 400 nawet do 800. Wszystko zależy od powierzchni naszych listewek. Listewki bywają mniej lub bardziej wykończone i właśnie od tego zależy używana gramatura papieru.

Efekt kolorystyczny podłogi możemy uzyskać stosując kilka technik.
Bejca. 
Przy używaniu bejcy należy uważać żeby na powierzchni nigdzie nie pozostał nam klej, w przeciwnym razie pozostaną jaśniejsze plamy. Wybór kolorystyczny bejc  jest ogromny, dostępne w marketach bejce mają przystępną cenę. W zależności od tego jak bardzo intensywny kolor chcemy uzyskać pokrywamy bejcą naszą podłogę kilkukrotnie (pozwalając jej w międzyczasie wyschnąć - bejca wchłania się i schnie bardzo szybko oraz przecierając zabejcowaną powierzchnię delikatnym papierem ściernym przed położeniem drugiej warstwy - w następnych nie jest to już konieczne) aż do uzyskania pożądanego efektu. 
Następnie podłogę pokrytą bejcą możemy zabezpieczyć woskiem specjalnie do tego przeznaczonym (efekt starych podłóg) lub lakierem akrylowym do drewna błyszczącym lub matowym.

Podłoga w domku dla lalek wykonana z sosnowych listewek, pokryta bejcą oraz lakierm do drewnaCiekawostka: Gdyby ktoś z was chciał uzyskać efekt czarnej podłogi lub zabejcować mebelki na czarny,  głęboki kolor polecam tzw. bejcę fortepianową używaną przy produkcji fortepianów. Wypróbowałam wszystkie rodzaje bejc , na drewnie sosnowym jedynie ten rodzaj bejcy pozwolił uzyskać mi głęboką czerń.

Farby. 
Chcąc uzyskać efekt "postarzonych" podłóg możemy posłużyć się techniką decoupage. Stosowane w tej technice przecierki pozwalają na uzyskanie efektu postarzonych podłóg. Ja stosuję technikę malowania najpierw bejcą a następnie farbą akrylową ścierając wilgotną ściereczką farbę w niektórych miejscach. Czynność tę powtarzam czasami kilkakrotnie. W międzyczasie używam również papieru ściernego nadając "postarzenie" w miejscach, w których chcę ten efekt wyeksponować.
Podłoga w miniaturowej kawiarence wykonana z wykorzystaniem techniki decoupage.


Podłoga w wiejskim domku dla lalek wykonana z wykorzystaniem techniki decoupage.

Woski. 
Chcąc zachować naturalny wygląd naszych desek podłogowych możemy po uprzednim wyszlifowaniu (bez tego nie da rady) zapastować je woskiem do drewna. Nada im to matowy, ładny wygląd naturalnej podłogi z widocznymi słojami. Można również oczywiście zastosować lakiery przeznaczone do drewna.czwartek, 4 lipca 2013

Domek dla lalek - krok po kroku - parterowe zamieszanie.


Tak to już bywa z projektami, że wydaje nam się, że wszystko zostało zaplanowane w szczegółach a w trakcie realizacji....miało być tak pięknie a wyszło tak jak zwykle:) czyli jedna wielka improwizacja.

Powodem zamieszania stały się schody na pierwsze piętro. Zamarzyło mi się, żeby schody nie były takie zwykłe proste, ale skręcające na półpiętrze pod kątem 90 stopni. Takie schody zajmują jednak dużo więcej miejsca niż proste co wymagało zmiany położenia wejścia do domku a w konsekwencji wywrócenia wszystkiego do góry nogami.


Parter domku dla lalek - schody na pierwsze piętro


Schody widoczne na zdjęciu nie mają jeszcze poręczy oraz wykończonych stopni, na to przyjdzie pora po położeniu podłóg i wybraniu kolorystyki korytarza. Schody nie są również moim dziełem. Wspomagam się gotowymi elementami, które są możliwe do wykonania w warunkach domowych, niemniej jednak jak wszystkie elementy ich zrobienie zajęłoby sporo czasu, a koszt byłby zapewne zbliżony, biorąc pod uwagę, że schody i ich elementy czyli poręcze, stopnie, tralki w całości wykonane są z drewna.

Obecny na zdjęciach młotek nie jest narzędziem głównym a jedynie stanowi tymczasową podpórkę dla schodów, które za nic nie chciały pozować do zdjęcia w pionie.

Rozmieszczenie pokoi oraz ich przeznaczenie korygowałam na bieżąco w trakcie cięcia płyt. Płyty oraz otwory na drzwi docinam samodzielnie w domu. 
Ostatecznie poza dużym holem powstały: mały pokoik służący jako poczekalnia na zaproszenie na salony, bardzo duży salon, duża jadalnia oraz kuchnia (zawsze można jeszcze to zmienić:).
Nie mam jeszcze koncepcji na układ pokoi na pierwszym piętrze, który schody zmieniły również, ale lubię takie wyzwania (czy to będzie z korzyścią dla domku czy też nie okaże się zapewne wkrótce).
W większości pokoi na parterze przewidziałam drzwi dwuskrzydłowe. 

Ściany połączyłam są ze sobą za pomocą kołków. Po zakończeniu układania podłóg, malowania ścian, kładzenia tapet ściany połączę dodatkowo klejem stolarskim. Na razie mogę je składać i rozkładać co bardzo ułatwi mi ich malowanie oraz ułożenie podłóg.


Układ pokoi na parterze domku dla lalek

Przyszła kolej na malowanie....