niedziela, 23 czerwca 2013

Budujemy domek dla lalek

Czas na realizację nowego projektu domku dla lalek. Głównym problemem  domku, który projektowałam przez ostatnie tygodnie to miejsce jakie posiadam (mam już w domu dwa domki dlatego trzeci muszę gdzieś po prostu "upchnąć"). Trudno pogodzić chęć posiadania dużego domku dla lalek z miejscem jakie można mu przeznaczyć. Domki dla lalek to jednak jeden z moich priorytetów więc jakoś udało mi się te dwie rzeczy pogodzić.

Projektując domek korzystałam z bezpłatnego oprogramowania do budowy domów w normalnej skali. Zabawa była niesamowita. Tak mnie wciągnęło, że powstały właściwie trzy projekty. Wybrałam domek najmniejszy a jednak dość duży aby pokoje w nim były nieco większe od standardowych pokoi dostępnych w gotowych domkach dla lalek.

Nie rozwiązałam jeszcze problemu otwierania domku. Domek będzie zbudowany na bazie kwadratu, pokoje w nim będą w amfiladzie, dodatkowe balkony, balkoniki i taras nie ułatwiają zaplanowania sposobu otwierania, będę radzić sobie z tym na samym końcu.

Projekt nowego domku dla lalek
Mając prawie gotowy projekt,  zaczynamy budowę.Materiał jaki wybrałam na budowę ścian i podłóg to płyta MDF. Dlaczego płyta a nie sklejka? Budowałam już domek, właśnie z płyty MDF. Jej zaletą jest bardzo gładka powierzchnia, łatwość cięcia i łączenia ze sobą elementów. Wadą jest waga. MDF jest ciężki i przy grubości jakiej użyłam 1 cm, waga mojego dużego domku dla lalek jest trudna do przewidzenia. Nie wiem czy sklejka byłaby lżejsza, ale mam obawy, że używając sklejki niedostatecznie wysuszonej, nasze ściany czy podłogi mogą się wypaczać, tych obaw nie mam w przypadku płyty MDF. Powierzchnie wykonane ze sklejki należałoby dodatkowo dokładnie wyszlifować przed nałożeniem farby. MDF wystarczy przetrzeć szmatką i można malować.
Dlaczego grubość 1 cm? Dlatego, że przy dość skomplikowanej konstrukcji grubość ta zapewni większą stabilność, większość dostępnych okien i drzwi łatwiej montować przy grubościach ścianek 0,8 - 1cm. Najmniejszą średnicą kołków jakie znalazłam to fi 6mm, w grubości 1 cm da się je zamontować, w mniejszej już niestety nie. Konstrukcja domku będzie solidna i mam nadzieję, że nie przydarzą się żadne niespodzianki. Jest to wyłącznie moja opinia. W europie większość domków produkuje się z płyty MDF, ale zdarzają się również produkowane ze sklejki.

Ze względu na to, że mieszkam w bloku i nie chciałabym za nic uprzykrzać życia moim kochanym sąsiadom, największe elementy domku, czyli podłogi zawiozłam do wycięcia w stolarni. Ponieważ nie mam jeszcze sprecyzowanego podziału pokoi ani ich wyglądu poprosiłam również o przycięcie długich odcinków o wysokości ścian oraz o wysokości podstawy, tak aby już w domu przycinać z nich właściwe ściany pokoi.Płyta MDF pocięta pod wymiar podłóg domku dla lalekPanowie stolarze spisali się na medal, teraz kolej na mnie. 

Zmagania z łączeniem elementów domku dla lalek.Zaczynam od fundamentu domku. Ze względu na rozmiar domku wszystkie łączenia jego elementów muszą być mocne i stabilne. Płyty postanowiłam łączyć na kołki stolarskie. Panowie Stolarze bardzo byli zdziwieni, że mam zamiar płytę 10mm łączyć kołkami 6mm ( takie są standardowo najmniejsze i dostępne wszędzie), niemniej teraz już mogę napisać, że dałam radę, chociaż zajęło mi trochę czasu opanowanie sztuki kołkowania:)))

Fundamenty domku dla lalek


W ten upalny pierwszy weekend lata, zamiast rozkoszować się ciepłem i urokami natury,  ja bawiłam się w stolarza (ale za to jak to zabawa:).