niedziela, 17 lutego 2013

Miniaturowy stół do jadalni w domku dla lalek.


Miniaturowy stół do jadali w moim domku dla lalek przysporzył mi nie lada problemów ale i doświadczeń zarazem.
Wymarzyłam sobie stół z zaokrąglonymi rogami, ozdobiony ornamentami, w kolorze ivory, tak jak wykonane wcześniej krzesełka.
Mebelek wydawałoby się prosty, niemniej jednak....


Elementy, z których powstał stół do jadalni w domku dla lalek.


Prace rozpoczęłam od wykonania najważniejszego elementu stołu czyli blatu. Jak wykonać blat stołu z idealnie zaokrąglonymi rogami w warunkach domowych, bez profesjonalnego sprzętu? Po kilkunastu nieudanych próbach wycięcia ze sklejki idealnego kształtu, poddałam się. Niestety nie poradziłam sobie z tym zadaniem, należało poszukać innego rozwiązania. Zaczęłam poszukiwania przedmiotu, którego kształt spełniał by moje oczekiwania. Takim  przedmiotem okazała się płaska, drewniana łyżka leżąca na jednej z półek w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Jej zaokrąglona końcówka to było dokładnie to czego potrzebowałam. Stół ma dwa końce, dlatego do zrobienia blatu użyłam dwóch łyżek, przeciętych w połowie a następnie sklejonych, i wykończonych szpachlą i papierem ściernym. Nogi stołu zostały wykonane z okrągłej, rowkowanej listewki przeznaczonej na kołki do mebli.
Modelinowe ornamenty
Kolejnym wyzwaniem było ozdobienie stołu. Ornamenty wykonałam bardzo niezdarnie z modeliny.  Jednym usprawiedliwieniem niezbyt precyzyjnego wykonania ornamentów może będzie to, że był to mój pierwszy kontakt z modeliną i moja pierwsza praca wykonana z modeliny.Montaż ornamentów do stołu dla lalek.

Modelinę przykleiłam klejem pod blatem stołu. 


Pokrycie modeliny złotkiem.
Zdobienie modeliny - pokrycie złotkiem używanym w technice decoupage.
Gotowy stół do jadalni domku dla lalek.
Najwięcej problemów sprawiło mi jednak malowanie stołu. Dzisiaj mając już spore doświadczenie, wiem, które farby nadają się do tego typu prac, a które niestety nie. Nie mając tej wiedzy, pomalowałam stół farbą, która nie ściera się przy szlifowaniu papierem ściernym a wałkuje, na dodatek farba ta dziwnie zachowywała się w kontakcie z lakierem bezbarwnym, a każda próba wygładzenia powierzchni stołu kończyła się nierównym "zwałkowaniem" się części farby. 

 Kolejny etap wykonywania mebelków do jadalni w domku dla lalek został zakończony.

Jadalnia w domku dla lalek.

środa, 13 lutego 2013

Jak wykonać miniaturową kokardkęW międzyczasie opowiadań o mebelkach dla lalek, chciałabym pokazać jak wykonać malutką kokardkę.
Materiał na kokardki wykonany z naturalnego jedwabiu jest dość drogi, a wiele prób wykonania zgrabnie wyglądającej kokardki powoduje jego zniszczenie, stąd też poniżej pokazuję sposób jak tego uniknąć.


Wykonanie miniaturowej kokardki z jedwabnej, aksamitnej czy też atłasowej wstążeczki nie jest zadaniem łatwym. Tym bardziej, jeżeli mamy zamiar ozdobić kokardkami suknię dla lalki, kapelusz, lub zasłonki i potrzebować będziemy kilku kokardek w tym samym rozmiarze.
Starałam się na zdjęciach pokazać sposób wykonania takiej kokardki gwarantujący powtarzalność jej wielkości. 
Potrzebne nam będą (oprócz wstążeczki oczywiście) dwie połówki wykałaczki, oraz kawałek pianki poliuretanowej,  gęstego styropianu lub innego tworzywa, w które da się dość łatwo "wcisnąć" wykałaczkę, a jednocześnie będzie to w miarę stabilne.Krok pierwszy, sposób owinięcia kokardki

Na zdjęciu dwie połówki  wykałaczki wciśnięte w piankę. Można oczywiście zastąpić wykałaczkę małymi gwoździkami (bez łebków) wbijając je w deseczkę, daje to jednak mniejsze możliwości szybkiej zmiany rozmiaru kokardki.Szerokość kokardki to wymiar pomiędzy wykałaczkami.     
Krok drugi, sposób przekładania wstążki
Krok drugi, dłuższy koniec kokardki pozostaje nieruchomy, krótszy przekładamy do tyłu w sposób widoczny na zdjęciu.Przełożoną do tyłu końcówkę wstążki, w kolejnym kroku przekładamy z powrotem do przodu. Ubranka dla lalek, wykonujemy miniaturową kokardkę.

Przełożoną do tyłu końcówkę wstążki, w kolejnym kroku przekładamy z powrotem do przodu


Ubranka dla lalek, wykonujemy miniaturową kokardkę.
Na koniec ściągamy obie końcówki, wiążąc je w tradycyjny sposób.Miniaturowa kokardka dla lalek.
Kokardka gotowa, wystarczy zdjąć ją z wykałaczek, ułożyć i możemy ją upinać na kapeluszu dla lalki, włosach lub innym elemencie garderoby 


Wykonując kokardki w ten sposób, nie zmieniając rozmiaru pomiędzy wykałaczkami, mamy gwarancję, że każda następna kokardka będzie identycznej wielkości.
Wystarczy zmienić rozstaw wykałaczek i kolejny rozmiar kokardek gotowy.Miniaturowa kokardka dla lalki.

Jedwabne wstążeczki, pikotki, warkoczyki dostępne są na stronie SmallDreams.pl na której znajdziecie również słomkę na kapelusze dla lalek, oraz wiele innych miniaturowych drobiazgów.

  

środa, 6 lutego 2013

Jadalnia domu dla lalek - krzesełkaJadalnia w domu dla lalek z założenia miała być miejscem posiłku dla wszystkich jego mieszkańców, miejscem reprezentacyjnym powstającej małej lalkowej rezydencji. Dzisiaj zapewne użyłabym zupełnie innych kolorów, wszystko zrobiłabym "inaczej". Nie wiem dlaczego i skąd przyszło mi do głowy użycie kontrastujących kolorów: granat i ecru, fakt faktem, jadalnia powstała właśnie w tej kolorystce i gdyby nie sentyment do pierwszej pracy, zapewne niejednokrotnie bym ją już przebudowała.


Oparcia  krzesełek w sypialni domu dla lalek ,
wykonane z materiału na kolczyki.

Pierwszymi mebelkami w jadalni, które zrobiłam były krzesełka. Zależało mi na tym, aby krzesła wyglądały reprezentacyjnie. Nie wiedziałam jednak jak poradzić sobie z wykonaniem oparć krzeseł oraz nóżek.
Pomysł na wykonanie oparć przyszedł mi do głowy, kiedy w dziale (jednej z sieci saloników prasowych) dla osób zajmujących się wykonywaniem biżuterii zobaczyłam wycinane laserowo, drewniane, okrągłe kolczyki. To było to czego poszukiwałam. Wystarczyło odpowiednio je przyciąć (co akurat ze względów na ich grubość nie było trudne), jedyną trudnością było dopasowanie wzoru. Oparcia zatem były gotowe.


Kolczyki jako element dekoracyjny mebelków dla lalek.
Drewniane kolczyki wykorzystane jako element dekoracyjny krzeseł i pozostałych mebelków w jadalni domu dla lalek.Przyszła kolej na nóżki krzesełek. Do wykonania przednich nóżek użyłam gotowych tzw, koźlich nóżek, które wydawało mi się, że będą odpowiednie do wymyślonych oparć krzesełek. Problem pojawił się przy wykonywaniu nóżek tylnych. Zależało mi na tym, aby były lekko wykrzywione (inaczej nie bardzo pasowałyby do przednich ładnie wygiętych koźlich nóżek). Próbowałam na różne sposoby wyginać kwadratowe w przekroju drewno (przycięte na długość nóżki) drewno powracało do swojego pierwotnego kształtu, lub po prostu pękało.
Poradziłam sobie z krzywizną tylnych nóżek w ten sposób, że najpierw pomoczyłam  trochę drewno w gorącej wodzie, a w zasadzie gotowałam je najpierw, pozostawiając je w garnku na jakiś czas. Następnie gdy drewno zrobiło się w miarę plastyczne długim kawałkiem bawełnianej tkaniny przymocowałam wycięte kawałki do sztywnej metalowej puszki (o średnicy takiej, że odpowiadała mojej krzywiźnie nóżek) i pozostawiłam do wyschnięcia. Udało się. Na wszelki wypadek zdjęłam "opatrunki" z nóżek po trzech dniach (tak aby mieć całkowitą pewność, że drewno jest suche).
Jeszcze jedna istotna rzecz. Tylnie nóżki to całość z boczkami oparć, w przeciwieństwie do nóżek przednich. Krzywiznę, którą udało mi się osiągnąć widać będzie na ostatnim zdjęciu.

Tymczasem krzesła do sypialni domu dla lalek prawie gotowe.

Prawie kompletne krzesła do jadalni domu dla lalek.

Komplet krzeseł do jadalni domu dla lalek oczekuje na tapicerkę i malowanie.

Pozostała do wykonania tapicerka (kawałek gąbki przyklejony do tekturki, oklejony aksamitem), pomalowanie i oto efekt:

Tapicerowanie ukończone.

Krzesła w jadalni domu dla lalek pomalowane i z gotową tapicerką.

A tak prezentują się krzesła w jadalni domu dla lalek (nie wykończonej jeszcze) przy stole, historię budowy którego opowiem już wkrótce:

Stół z krzesłami w jadalni domu dla lalek.
niedziela, 3 lutego 2013

Sypialnia w domku dla lalek.


Sypialnia w domku dla lalek to drugi pokój, z którym przyszło mi się zmierzyć. Po pierwszych doświadczeniach z mebelkami do pokoju dziewczynki miałam nadzieję, że będzie prościej. Jednak nowy pokój to nowe wyzwania. Jak zrobić duże łóżko w starym stylu?  Takie łóżko, w którym mogłaby zasypiać dama nie z naszej epoki?

Mebelki zazwyczaj zawsze projektuję na papierze. Nie wszystko da się jednak przewidzieć, a najbardziej nieoceniona w robieniu czegoś z niczego jest wyobraźnia. W przypadku łóżka (a jak się okaże później również w każdym niemalże projekcie)  bez niej byłoby trudno. Jak zrobić filary łóżka? Jak zrobić wyprofilowane wezgłowie?. Nie mając odpowiednich narzędzi, a jedynie jak wspominałam wcześniej małą piłkę modelarską, nóż do tapet, dowolną ilość papieru ściernego oraz dowolną ilość szpachli musiałam zdać się na pomysłowość. 
Po gotowe do malowania i nadania indywidualnego wyglądu mebelki, dowolnie wybraną techniką zapraszam na http://smalldreams.pl/category/meble-drewnianeŁóżko do sypialni domku dla lalek w trakcie budowy

Kształt wspomnianych wyżej filarów odnalazłam w trzonku pędzelka. Dwa pędzelki o identycznych trzonkach zostały poświęcone na filary. Połączone z przyciętymi gotowymi profilami toczonymi z drewna zostały uwięzione na zawsze w domkowym łożu.
Ponieważ nie posiadałam odpowiedniego narzędzia do cięcia grubszych elementów, dół łóżka został wykonany z trzech warstw. Dwie warstwy sklejki,  pośrodku zaś odpowiedniej  grubości  balsa, której zaletą jest łatwość przycinania (uwaga na cięcie wzdłuż słojów - balsa potrafi się rozwarstwić) oraz jej lekkość , co w przypadku budowy wielu elementów domku dla lalek ma ogromne znaczenie.Łóżko w domku dla lalek, pierwotny wygląd


Pierwotny wygląd mojego łóżka w sypialni domku dla lalek.
Toaletka w sypialni domku dla lalek
Następnymi elementami, w mojej sypialni dla lalek, które postanowiłam wykonać to toaletka oraz szafki nocne. Bardzo pomocne były zakupione tzw, koźle nóżki, praktycznie nie do wykonania w warunkach domowych. Zarówno toaletka jak i szafki nocne powstały w bardzo podobny sposób. Góra wykonana z jednego prostego elementu, zakończonego od dołu i góry listwami ozdobnymi (takie małe, profilowane listwy też zostały zakupione). Oczywiście trochę szpachli, dużo papieru ściernego i toaletka gotowa.
Koźle nóżki oraz kilka innych drobiazgów przydatnych do konstrukcji mebelków oferuję w swoim sklepiku internetowym:
http://smalldreams.pl/category/akcesoria-mebli 


Sypialnia w domku dla lalek
Wezgłowie łóżka zostało wykonane z wypatrzonej w sklepie dla plastyków deseczki, przeznaczonej do dekorowania dla osób używających techniki decoupage. Deseczka miała zakończenie idealnie pasujące do mojego wyobrażenia o wezgłowiu łóżka.  Została mozolnie przecięta na pół i wykorzystana w moim łożu. Pierwotnie łóżko nie miało zakończenia z drugiej strony, ale zadowolona z wyglądu wezgłowia łóżka powtórzyłam operację z cięciem deseczki (po dokupieniu drugiej), tak oto łóżko nabrało ostatecznego wyglądu.
Podnóżek został wykonany techniką podobną jak toaletka czy szafki nocne, jedynie dodałam "miękkie siedzenie" wyhaftowane własnoręcznie z wzorem w róże, podobnym do elementów dekoracyjnych łóżka.


Toaletka w sypialni domku dla lalek

Dodatkami do sypialni jest dywan wykonany z kawałka aksamitu, draperie wokół łóżka, pościel i kilka drobiazgów, między innymi fiolki z perfumami wykonane z elementów biżuterii i koralików.
Oprawa lustro pierwotnie była w kolorze srebrnym (ramka przeznaczone do scrapbookingu), pozłociłam ją listkami złota (dostępnymi w sklepach dla plastyków), uprzejmy Pan szklarz przyciął odpowiednich rozmiarów lusterko (wyciągnięte ze starej puderniczki). Krzesełko zostało zakupione jednym z zagranicznych sklepów.
Ramy lusterek oraz gotowe lusterka:
http://smalldreams.pl/category/ramki-lustra


Sypialnia gotowa, efekt? Proszę oceniać (tylko nie za surowo:))))

Sypialnia w domu dla lalek. Efekt końcowy


sobota, 2 lutego 2013

Pokoik dziewczynki
Pierwszy warsztat pracy w przygodzie z miniaturowymi mebelkami.


Pierwszym pokojem, który zamierzałam wykonać w moim domku dla lalek był pokój dziecięcy, a właściwie pokoik dla małej dziewczynki. Mając do dyspozycji nożyk do cięcia tapet oraz małą piłę do drewna rozpoczęłam swoją pierwszą przygodę z mebelkami.

Niestety mając do dyspozycji tylko takie narzędzia nie byłam w stanie wyciąć ze sklejki idealnie równych elementów, stąd też bardzo pomocną w osiągnięciu idealnych kształtów okazała się szpachla akrylowa, dzięki której mogłam "zatuszować" wszystkie nieumiejętne cięcia drewna.Domek dla lalek pierwsze mebelki.


Po wielu godzinach spędzonych na nadawaniu ostatecznego kształtu mebelkom stanęłam przed dylematem wyboru koloru. Niestety nieoceniona szpachla (nawet ta przeznaczona do drewna) uniemożliwia pozostawienie mebelków w naturalnym kolorze drewna, również zastosowanie bejcy czy też lakieru nie pokryje miejsc szpachlowanych - pozostają widoczne różnice w kolorze na powierzchni mebelków.
Mebelki do pokoiku dziewczynki w kolorze blue

Pozostało więc użycie farb. Osoby znające technikę decoupage z całą pewnością wiedzą, które farby nadają się do malowania przedmiotów, które następnie chcemy postarzyć. Ja tej wiedzy nie miałam, z techniką decoupage spotkałam się po raz pierwszy właśnie przy budowie pierwszych mebelków. Różnica pomiędzy farbami akrylowymi dostępnymi na rynku polega na ich właściwościach kryjących jak i plastycznych farby (przepraszam to moje określenie) a dokładniej mówiąc na ich podatności na ścieranie. Niektóre farby przy stosowaniu tzw. przecierek (efekt postarzania) wałkują się co uniemożliwia delikatne starcie powierzchni farby w celu jej postarzenia.Zastosowanie techniki decoupage w domku dla lalek.Uzupełnieniem kompletu mebelków, które wykonałam własnoręcznie, było łóżko wykonane z surowego drewna, które kupiłam w jednym z zagranicznych sklepów z miniaturkami. Podobne łóżko (być może ze względów sentymentalnych) posiadam w ofercie swojego sklepiku z miniaturkami. Mebelki osiągnęły ostateczny wygląd po dodaniu dekoracji kwiatowych, do wykonania których użyłam papieru do decoupage (niestety nie udało mi się zdobyć odpowiedniego papieru ryżowego, który dużo lepiej wygląda na miniaturowych mebelkach czy też przedmiotach).   

Jeszcze kilka drobiazgów i pokój dziewczynki gotowy.

Gotowy pokój dziewczynki w domku dla lalek.