poniedziałek, 5 listopada 2012

Domek dla lalek - pierwsze kroki

Kupowane domki dla lalek wymagają przed złożeniem zaplanowania ich docelowego wyglądu. Ja tego niestety nie miałam o tym pojęcia, stąd kolejność wykonywanych prac przy montażu domku nastręczyła mi niemało problemów. 

Pierwsza istotna kwestia to wyposażenie domku dla lalek w elektryczność. Mój domek dla lalek ma w każdym pokoju zamontowane oświetlenie. Niestety, najpierw mozolnie wykonałam podłogi (sklejka 0,8mm, przycięta na odcinki 1cm jako imitacja desek podłogowych, pomalowana bejcą oraz lakierem bezbarwnym) aby potem je zrywać. Dlaczego? 

Przewody elektryczne doprowadzające prąd do żyrandoli, lampek i lampeczek ze względów estetycznych lepiej wyglądają ukryte w ścianach lub podłogach, niestety wymaga to wyżłobienia  dla nich specjalnych rowków. (przewody te są wyprowadzone na zewnątrz tylnej ściany domku dla lalek)
Przewody oświetlenia sufitowego najwygodniej jest ukryć właśnie pod podłogą pokoju położonego wyżej. 

Tak wyglądały pokoje mojego domku dla lalek po położeniu podłóg, tapet oraz zamontowaniu oświetlenia:


Tapety, podłogi, oświetlenie domku dla lalek - prawie gotowe.

Salon domku dla lalek - parter.

Salonik - piętro pierwsze domku dla lalek.

Sypialnia - piętro pierwsze domku dla lalek

Pokój kąpielowy w domku dla lalek.

Kuchnia w domku dla lalek, na parterze.

Gdyby ktoś miał ochotę pobawić się w konstruktora i zamiast gotowego domku, zaprojektować własny zapraszam na stronę http://smalldreams.pl/category/okna-drzwi - okna to ważny element dekoracyjny, nadadzą naszemu domkowi dla lalek zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz odpowiedniej oprawy, dostosowanie stylu okien nada całemu domkowi kierunek, w którym nasz projekt będzie zmierzać.


niedziela, 4 listopada 2012

Wentworth Court

Pierwszy, profesjonalny dom dla lalek został zakupiony w firmie Dolls House Emporium, znanej z naprawdę wysokiej jakości domków dla lalek. Domy sprzedawane przez tą firmę są bardzo starannie wykonane, przy ich składaniu, nie ma problemów z dopasowaniem poszczególnych elementów. Można zakupić domek dla lalek w wersji surowej (niewykończonej) oraz w wersjach z tapetami i oświetleniem (chociaż taka wersja według mnie odbiera całą radość tworzenia oraz nadania indywidualnego wyglądu). Domki w wersji z podpiwniczeniem można zakupić od razu w komplecie z piwnicami lub bez.
Jako wady tych domków wskazałabym na to, że są wykonane niemalże wyłącznie w typowym angielskim stylu oraz to, że otwierają się od frontu, co uniemożliwia zagospodarowanie przestrzeni przed domkiem w dowolny sposób a tym samym dostęp do piwnic, w których zazwyczaj mieszczą się dodatkowe pokoje, jest bardzo ograniczony, bo wymaga demontażu dekoracji przed domkiem (między innymi schodów prowadzących do wejścia).
Poza tymi drobiazgami, z całą odpowiedzialnością mogę polecić te domki. Mój domek nawiązuje do stylu epoki georgiańskiej, posiada sześć pokoi oraz trzy dodatkowe, niewykorzystane pomieszczenia w podpiwniczeniu.

Wentworth Court:

Domek dla lalek w stylu georgiańskim
Domek dla lalek w stylu georgiańskim widok wewnątrz

Historię powstania umeblowania każdego z pokoików zaprezentuję już wkrótce.